MBOU SOFINSKAYA SOSH
PLAN DE LECȚIE DE BIOLOGIE
CLASA A 6-A
MIȘCAREA SUBSTANȚELOR LA ANIMALE
Profesor de biologie
LL. Lebedeva
2013 – 2014 an academic
Harta tehnologica a unei lectii de biologie in clasa a VI-a.
Lecție pe tema „Mișcarea substanțelor la animale” - 1 oră.
Scopul lecției : studiază mecanismele de bază ale mișcării substanțelor la animale.
Obiectivele lecției :
1 –educational: continuarea dezvoltării cunoștințelor elevilor despre transportul substanțelor în organism, caracteristicile acestuia
la animale; dezvăluie complexitatea sistemului de transport al animalelor în procesul evoluției lor; a contribui
dezvoltarea abilităților de a aplica cunoștințele dobândite atunci când lucrează independent cu sarcini;
2. – educational: continua sa-ti dezvolti capacitatea de a lucra in echipa si de a gasi solutii agreate;
promovarea independenței de judecată; promovarea unei culturi a comportamentului în sala de clasă;
3 – în curs de dezvoltare: dezvoltarea interesului cognitiv pentru biologie; continuă să dezvolte abilități independente
muncă, sfera emoțională, analiza muncii tale.
Formularul de lecție : lecție combinată
Echipamente : tablă, ecran, calculator, proiector, resurse educaționale electronice pe tema lecției, caiet de lucru tipărit, creioane colorate.
UUD: cognitiv, comunicativ, reglator, personal.
Tehnologii pedagogice:
Învățare orientată personal;
Predare explicativă și ilustrativă;
Activitate productivă și creativă verbală;
Învățare bazată pe probleme
Rezultate asteptate:
Stăpânirea materialului integral în timpul lecției;
Aplicarea cunoștințelor dobândite la executare sarcini practice;
Abilitatea de a „opera” cu termeni biologici.
STRUCTURA ŞI PROGRESUL LECŢIEI
Tabelul 1.
Etapa lecției
Numele EOR-urilor utilizate
(indicând numărul de serie din tabelul 2)
Activitățile profesorului
(indicarea acțiunilor cu ESM, de exemplu, demonstrație)
Activitati elevilor
Timp
(pe minut)
1
Salută elevii pentru a crea o atmosferă pozitivă în clasă. Verifică pregătirea pentru lecție. Vă amintește de regulile lecției.
Salutați profesorii și verificați dacă sunt pregătiți pentru lecție
2
Motivația activități educaționale
Stimularea interesului cognitiv, stabilirea obiectivelor lecției.
Pregătirea pentru percepția conștientă a materialului
3
Testați-vă cunoștințele despre lecția anterioară.
№1. Tesuturi conductoare ale plantelor
Testarea cunoștințelor dobândite anterior de către elevi.
Lucru în grup folosind cartonașe: vase, tuburi de sită, rădăcini, frunze, lemn.
Folosind materialul ESM ca demonstrație, elevii răspund la întrebări.
1) Ce este inclus în sistemul de conducere al transportului în instalații (vase și tuburi de sită)?
2) Prin ce sistem se deplasează (vase) apa cu săruri minerale?
3) Tuburi lungi formate din celule moarte, unde partițiile transversale s-au dizolvat - acestea sunt (vase)?
4) Apa intră în sistemul conducător al plantei din (rădăcină)?
5) Celule vii alungite, unde partițiile transversale sunt pătrunse de pori minusculi - acestea sunt (tuburi de sită0?
6) Apa se deplasează prin (vase și lemn) în trunchiul de stejar?
7) Substantele organice patrund in tulpina si radacina plantei prin site. tuburi din (frunze)?
8) Substanțele organice se mișcă prin liben folosind (tuburi de sită)?
9) Mănunchiurile vasculare ale venelor frunzelor sunt compuse din (vase și tuburi de sită)?
10) Arborii și arbuștii au principalele rezerve materie organică depus în miez și în (lemn)?
Oferă o sarcină: semnează-ți numele pe foaia de autocontrol, numără numărul de „+” și acordă note pentru 1 sarcină. Criteriu de evaluare:
13 „+” - rating „5”
12-10 „+” - scor „4”
9-7 „+” - scor „3”
6 sau mai puțin „+” - scor „2”
Răspundeți la întrebările profesorului folosind cartonașe.
Pentru fiecare răspuns de pe cardul de autoevaluare, în sarcina nr. 1, marcați rezultatul răspunsului dvs. - „+” sau „-”.
Își semnează numele pe foaia de autocontrol, își evaluează munca și acordă note pentru 1 sarcină.
5
Studierea unui subiect nou.
Povestea profesorului cu elemente de conversație
Lucrări individuale și de grup a elevilor
№ 2. Transportul substanțelor în amibe
Nr 3. Hemolimfa
№ 4. Sistemul circulator al vertebratelor
№ 5. Structura sângelui
№ 6. Structura inimii unei păsări
1. Deci, cum își oferă plantele celulelor substanțele de care au nevoie? Cum mută animalele substanțele din corpul lor? Informează subiectul lecției.
Folosind materialele ESM ca demonstrație, elevii răspund la întrebări. Ce animale aparțin subregnului unicelular? Care este structura corpului amibei? Ce substanțe sunt necesare pentru funcționarea normală a amebei? Cum se mișcă aceste substanțe în amibe? La protozoare, transferul de substanțe se realizează folosind mișcarea constantă a citoplasmei: pseudopodele de amibe înconjoară alimentele (bacterii, alge sau alte protozoare). Sucul digestiv este eliberat din citoplasma care inconjoara prada si astfel se formeaza o vacuola digestiva. Sucul digestiv dizolvă unele dintre substanțele alimentare și le digeră. Sub formă de soluție apoasă, nutrienții se infiltrează din vacuolă în citoplasmă și sunt utilizați pentru procesele vitale necesare pentru aceasta. Materialul EOR este folosit pentru a demonstra nutriția amibei.
Oxigenul pentru respirație pătrunde în citoplasma amibei prin întreaga suprafață a corpului.
Oferă o sarcină. Denumește criteriile de evaluare. Cere fiecărei perechi de elevi să evalueze munca celuilalt și să acorde note pentru sarcina 2.
2. Cum diferă organismele multicelulare ca structură de protozoare? Cum obțin celulele animalelor multicelulare toate substanțele necesare vieții?
Materialul ESM este folosit pentru a demonstra mișcarea substanțelor în insecte și moluște.
În procesul de evoluție, multe animale au dezvoltat un sistem special de transport al substanțelor - sistemul circulator. La animalele nevertebrate, de exemplu, insecte și moluște, lichidul tisular este incolor sau verzui, circulă în tot corpul, spălând fiecare celulă și se numește hemolimfă. Hemolimfa se deplasează prin vase care îndeplinesc funcții similare cu cele ale sângelui. Sistemul lor circulator este format din inimă și vase de sânge. Hemolimfa din inimă pătrunde în vase și apoi în cavitatea corpului, unde spăla fiecare celulă și îi oferă oxigen și substanțe nutritive și elimină deșeurile metabolice. Apoi hemolimfa se adună în vase și intră din nou în inimă.Un astfel de sistem circulator se numește deschis. Oferă o sarcină. Cere fiecărei perechi de elevi să-și evalueze reciproc munca și să acorde note pentru sarcina 3.
3. La vertebrate, sângele este separat de fluidul tisular, care se deplasează prin vasele de sânge și servește ca intermediar între lichidul tisular și Mediul extern. Materialul EOR este utilizat pentru a demonstra tipurile de vase de sânge. Materialul EOR este folosit pentru a studia structura sângelui și funcțiile celulelor sanguine.
Oferă o sarcină. Monitorizează și analizează rezultatele finalizarea acestei sarcini.
Materialul EOR este folosit pentru a studia structura inimii
Păsările și animalele au o inimă formată din patru camere - două atrii și două ventricule. Jumătatea stângă a inimii conține sânge oxigenat - arterial, iar jumătatea dreaptă conține dioxid de carbon - venos.
Finalizați sarcinile nr. 3 de la pagina 26 din Blocnotes tipărit
Răspundeți la întrebare oral. Ei fac schimb de caiete și verifică corectitudinea sarcinii, evaluează munca și acordă note pentru sarcina 2.
Ei răspund la întrebări și ascultă povestea profesorului.
Finalizați sarcinile nr. 4 de la pagina 26 din Blocnotes tipărit. Răspundeți la întrebări oral. Ei fac schimb de caiete și verifică corectitudinea sarcinii, evaluează munca și acordă note pentru a treia sarcină.
Răspundeți la întrebări și ascultați povestea profesorului
În sarcina nr. 5 de la pagina 26, compoziția sângelui este notă în Caietul tipărit.
Ei înregistrează în mod independent funcțiile celulelor sanguine și evaluează rezultatele îndeplinirii sarcinii 4.
Ascultați povestea profesorului, răspundeți la întrebări, semnați numele părților principale ale inimii în sarcina nr. 6, p. 27 în Caietul tipărit. și evaluează rezultatele sarcinii 5.
7
Teme pentru acasă
Anunță temele
- S 20, nr.1, nr.2, p. 25 în P.T.
și răspunde la întrebări și oferă comentariile necesare la teme.
Notați temele, familiarizați-vă cu sarcina, întrebați
întrebări.
8
Consolidare. Rezumatul lecției.
Reflecţie.
№ 7. Mișcarea substanțelor în plante și animale
Organizează o conversație cu clasa pe următoarele întrebări:
Care este numele celui mai avansat sistem de transfer de substanțe la animale?
În ce constă sângele?
Ce funcții îndeplinește sângele?
Care este importanța inimii în transportul de substanțe la animale?
Cum diferă transportul de substanțe între plante și animale?
(Sau se folosește testul EOR „Mișcarea substanțelor în plante și animale”)
Vă solicită să completați o fișă de evaluare pentru activitățile din lecție și să puneți o autoevaluare sub formă de notă conform criteriilor consemnate în fișa de autoevaluare
Răspundeți la întrebări.
Completați cardul. Efectuați autoevaluare. Ei predau un caiet si o fisa de autoevaluare.
LISTA EOR UTILIZATE ÎN ACEASTĂ LECȚIE
Numele resursei
Tip, tip de resursă
Formular de transmitere a informațiilor
1
Țesuturi conductoare ale plantelor
Eu scriu.
Demonstrație.
Slide demonstrativ pentru a testa cunoștințele din lecția anterioară
4
Sistem circulator
5
Elemente formate din sânge
Eu scriu. Demonstrație. Instrument interactiv pentru explicarea noului material
Material teoretic pe tema „Sânge, limfa, lichid tisular”
6
Structura interna păsări
Eu scriu. Ilustrație Instrument interactiv pentru explicarea lucrurilor noi
Instrument interactiv pentru explicarea noului material
7
Transportul substanțelor în organism
de tip K. Instrument interactiv pentru muncă independentă elevi
Sarcină interactivă cu text, cu introducere de răspunsuri și verificare automată
FOAIE
AUTOCONTROLUL ÎN LECȚIA DE BIOLOGIE
Clasa________ Data lectiei______
F.I. student___________________________
Sarcina nr.
Criteriu de evaluare:
Nota
13 „+” - rating „5”
12-10 „+” - scor „4”
9-7 „+” - scor „3”
6 sau mai puțin „+” - scor „2”
Evaluează-ți munca:
„5” - a finalizat toate sarcinile care mi-au fost date „4” - a finalizat toate sarcinile, dar uneori a făcut greșeli „3” - a făcut adesea greșeli, a finalizat doar jumătate dintre ele „2” - nu a putut finaliza nimic corect
Nota lecției „______”
William Harvey (gg.) medic englez care a descris structura și funcțiile sistemului circulator, procesul de circulație a sângelui
1. Sistemul de organe responsabil de transportul substanţelor: a) digestiv; b) circulator; c) respiratorii. 2. Compoziţia sângelui: a) numai plasmă; b) plasmă și celule sanguine; c) numai celule sanguine. 3. Funcția de protecție este îndeplinită de: a) hematii; b) plasma; c) globule albe. 4. Vasele care transportă sângele din inimă se numesc: a) vene; b) artere; c) capilare. 5. Inima păsărilor și mamiferelor: a) cu trei camere; b) cu două camere; c) cu patru camere. 6. Schimbul de substanţe între sânge şi ţesuturi are loc în: a) vene; b) capilare; c) arterele. 7. Moluştele şi insectele au un sistem circulator: a) absent; b) închis; c) deschis.
1. Pagina din manual, note în caiet 2. Formulează definițiile cuvintelor evidențiate 3. Întocmește rapoarte despre animale cu o culoare neobișnuită a sângelui 4. Discută cu părinții întrebarea: „Ce perturbă funcționarea sistemului cardiovascular?” Teme pentru acasă:
Desfasurarea metodologica a unei lectii de biologie in clasa a VI-a conform programului N.I. Sonina în tehnologie de dezvoltare gândire critică. Include note de lecție, prezentare, teme electronice pentru învățământ la distanță.
Descarca:
Previzualizare:
Ţintă: să dezvolte cunoștințe despre caracteristicile transferului de substanțe în organismul animalelor unicelulare și pluricelulare.
Sarcini:
Educational:repetați caracteristicile transferului de substanțe în corpul plantelor, identificați importanța transferului de substanțe și oxigen în viața animalelor, studiați caracteristicile structurale ale sistemului circulator, compoziția sângelui.
Educational: continua să-și dezvolte abilitățile de a compara și de a trage concluzii, de a folosi literatura educațională, de a rezolva probleme problematice și de a face diagrame.
Educational: a menționa atitudine atentă la lumea animală și vegetală.
Tip de lecție: combinate.
Echipament: desene manuale, calculator, tabla interactiva, COR
În timpul orelor
Testarea cunoștințelor elevilor.
Rezolvarea problemelor biologice:
- De ce se recomandă tăierea lăstarilor laterali de roșii și struguri? De ce ar trebui să fie protejate trunchiurile de copac tineri de daunele de către rozătoare? Cum sunt ele protejate?
- În primăvară, grădinarul a descoperit doi copaci deteriorați. Șoarecii au deteriorat parțial scoarța unuia, iar iepurii au roade trunchiul altuia într-un „cerc”. Ce copac poate muri? De ce?
- În arborii de eucalipt care cresc în Australia, apa urcă prin vase până la o înălțime de până la 100 m. Ce contribuie la aceasta?
Finalizarea sarcinilor de testare conform opțiunilor (5 minute).
Apel.
Transportul substanțelor are loc în toate organismele vii. Care este semnificația lui?
Cum apare la animalele unicelulare și multicelulare?
De ce epigraful lecției este cuvintele lui Rosenblat, „Elixirul vieții” este sânge?”
Din cele mai vechi timpuri, interesul pentru sânge nu a fost întâmplător. Pierderea semnificativă de sânge, atunci când a fost rănită, a cauzat pierderea conștienței sau pierderea cunoștinței. S-au închinat sângelui, au jurat prietenia și dragostea cu sânge, au spălat rușinea și insultele cu sânge. O au toate organismele? Cum a apărut? Unde se află în corp?
Înţelegere.
Să luăm în considerare caracteristicile transportului de substanțe la animalele unicelulare folosind exemplul amibei. Tratați acest organism unicelular cu respect. Cam așa arătau odată strămoșii noștri îndepărtați.
Într-o amibă, ca urmare a mișcării sale, citoplasma curge dintr-o parte în alta. Substanțele conținute în acesta sunt amestecate și distribuite în întreaga celulă.
Mecanismele de transfer de substanțe sunt asemănătoare cu cele de la plante, însă, pe lângă transportul pasiv, apare și transportul activ (video). De ce pino- și fagocitoza sunt posibile numai în celulă animală? Mediul marin - leagănul în care viața și-a luat naștere și și-a servit mult timp copiii vehicul, livrând în celulele lor tot ce aveau nevoie. Dar pe măsură ce animalele s-au dezvoltat, au devenit mai complexe. Și apoi a avut loc o transformare remarcabilă (desigur, nu imediat, ci de-a lungul a milioane de ani), organismele au închis o parte din apa care le înconjura în corpurile lor, creându-și propriile „sanitari”. Treptat, aportul de mare capturat s-a schimbat și s-a transformat într-un lichid uimitor care circulă prin sistemul circulator.Așa a dobândit lumea sânge.
Chiar și la microscop, nimic nu este vizibil în sânge, doar un văl gros și roșu. Dar dacă sângele este diluat de două sute de ori și apoi aruncat pe o lamă de microscop, va fi dezvăluită o imagine care l-a încântat pe olandezul Leeuwenhoek.
Lucrul cu diagrama „Structura sângelui”. Urmăriți videoclipul „Structura sângelui”.
Elevii găsesc funcțiile sângelui și ale celulelor plasmatice în manualul de la pagina 80 și le notează în caiete.
Fără hemoglobină, sângele dizolvă de 70 de ori mai puțin oxigen. Cum pot celulele să distrugă microbii?
Ce este sângele? Formulați o definiție.
Elevii examinează probe de sânge de broaște și om la microscop și propun ipoteze despre motivele diferențelor în numărul și dimensiunea globulelor roșii.
Există animale în lume - aristocrați puri de culoarea sângelui. Aceștia sunt scorpioni, păianjeni și caracatițe. În loc de hemoglobină, au un pigment care nu conține fier, ci cupru.
Și sângele lor nu este cu adevărat sânge, ci hemolimfă.
Înregistrarea termenului într-un caiet.
De ce hemolimfa nu este implicată în transferul de gaze la insecte?
Ce sistem de organe este direct legat de transportul de substanțe?
Bătăile inimii și mișcarea sângelui erau deja cunoscute om străvechi, dar aceste procese au fost studiate
au fost abia în secolele XVI-XVII.
Timp de aproape douăzeci de secole, știința a fost dominată de ideea eronată a lui Aristotel că sângele și căldura se formează în inimă. Medicul englez William Harvey a explicat pentru prima dată circulația sângelui prin sistemul circulator, iar aceasta a fost o adevărată ispravă, o revoluție în știință. Un drum spinos a fost parcurs înainte ca faptele care sunt acum familiare fiecărui școlar să devină cunoscute. Enumerați aceste fapte fără să vă repetați.
Introducere în structura sistemului circulator. Elevii identifică diferențele dintre vase folosind textul manualului de la pagina 81 și notează definițiile în caietele lor.
La vertebrate, sistemul circulator este organizat după un singur „plan”. Toată lumea are sistemul circulator închis, sângele, vasele și inima.
În atrii, sângele se adună din vene, apoi intră în ventricule, iar contracția acestora din urmă îl împinge în artere, prin care se dispersează în tot organismul, purtând oxigen și substanțe nutritive.
Și la insecte, crustacee și moluște, sistemul circulator este format din vase de sânge și inimă. Hemolimfa curge prin ele. Care, ca și sângele, transportă nutrienți și oxigen. Dar, spre deosebire de sistemul de râme, la aceste animale hemolimfa curge din vase în spațiile dintre organe - cavitățile corpului. Apoi intră din nou în vase și în inimă. Un astfel de sistem circulator se numește deschis. Fragment video „Sistemul circulator al crustaceelor”. Lucrul cu desene (determinarea tipului de sistem circulator al diferitelor animale).
La oameni și la multe alte animale, sistemul limfatic participă și la transportul de substanțe.
Limfa care circulă în ea conține celule albe din sânge și deșeuri celulare filtrate din substanța intercelulară. Sistemul limfatic pompează excesul de apă din țesuturi și o returnează în sânge.
Instructiuni de implementare teme pentru acasă: pp. 80-81 în manual, învață termenii pe de rost.
Reflecţie.
Ce nou ai învățat în lecția de astăzi?
Ce te-a surprins?
La ce întrebări ați dori să vi se răspundă?
Performanţă sarcina de testareîn caiete.
Previzualizare:
Mișcarea substanțelor în corpul animalului.
- Studiați articolul de manual de la pp. 80-81 și prezentarea despre transportul substanțelor în corpul animalului.
- Notează în caiet și memorează definițiile termenilor: fagocitoză, pinocitoză, sânge, hemolimfă, inimă, artere, vene, capilare, atriu, ventricul al inimii, sistem circulator închis, sistem circulator deschis.
- Completați diagramele în caiet:
Funcție: funcție: funcție: funcție:
________ ________ _________ __________
Sistem circulator
inima
vasele
atrium
- Rezolvați un puzzle de cuvinte încrucișate pe tema „Transportul de substanțe în corpul animalului”:
1. O substanță care dă sângelui culoarea roșie.
2. Vase care transportă sânge din inimă.
3. În ce constă sistemul circulator?
4. Cele mai mici vase.
5. Ce circulă prin vase?
6. Care este numele sângelui la insecte și moluște?
7. Departamentul inimii.
8. Sistemul circulator, în care sângele curge numai prin vase.
Sarcina „Experiență”
Infractorul, pentru a ascunde urmele crimei, a ars hainele însângerate victimei. Cu toate acestea, o examinare medico-legală bazată pe analiza cenușii a stabilit prezența sângelui pe îmbrăcăminte. Cum?
Mișcarea substanțelor în corpul animalelor „Elixirul vieții” este sângele. V. V. Rosenblat.
Transportul substanţelor în organismul animalelor unicelulare 1) Pasiv: difuzie, osmoză, filtrare - îndepărtarea apei şi a unor substanţe dintr-o soluţie. Amoeba vulgaris 2) Activ: fagocitoză – absorbția particulelor solide de către celulă; Inocitoza este absorbția picăturilor de lichid de către o celulă.
Sânge Venos – saturat cu dioxid de carbon Arterial – saturat cu oxigen Transport de substanțe în corpul animalelor pluricelulare
Compoziția și funcțiile sângelui Trombocite sanguine celule sanguine plasmă (substanță intercelulară) roșii (eritrocite) albe (leucocite) (trombocite)
Hemolimfa (de la cuvântul „heme” - sânge și lat. „limfă" - apa pura) este un lichid care îndeplinește funcții asemănătoare cu cele ale sângelui. Incolor Albastru Galben Verde Violet Roșu
William Harvey (1578-1657) medic englez care a descris structura și funcțiile sistemului circulator și procesul de circulație a sângelui
Structura sistemului circulator Sistemul circulator inima vase atrium ventricul artere vene capilare
Arterele sunt vase care transportă sângele departe de inimă. Venele sunt vase care transportă sângele la inimă. Capilarele sunt cele mai mici vase de sânge.
Tipuri de sisteme circulatorii Amoeba vulgaris Închis Neînchis
pp. 80-81 în manual, memorează înregistrările din caiet. Teme pentru acasă:
1. Sistemul de organe responsabil de transportul substanţelor: a) digestiv; b) circulator; c) respiratorii. 2. Compoziția sângelui: a) numai plasmă; b) plasmă și celule sanguine; c) numai celule sanguine. 3. Funcția de protecție este îndeplinită de: a) hematii; b) plasma; c) globule albe. 4. Vasele care transportă sângele din inimă se numesc: a) vene; b) artere; c) capilare. 5. Inima păsărilor și mamiferelor: a) cu trei camere; b) cu două camere; c) cu patru camere. 6. Schimbul de substanţe între sânge şi ţesuturi are loc în: a) vene; b) capilare; c) arterele. 7. Moluştele şi insectele au un sistem circulator: a) absent; b) închis; c) deschis.
1. Toate frunzele au nervuri. Din ce structuri sunt formate? Care este rolul lor în transportul substanțelor în întreaga plantă?
Venele sunt formate din mănunchiuri vascular-fibroase care pătrund în întreaga plantă, conectând părțile acesteia - lăstari, rădăcini, flori și fructe. Ele se bazează pe țesuturi conductoare, care realizează mișcarea activă a substanțelor, și pe cele mecanice. Apa și substanțele minerale dizolvate în ea se deplasează în plantă de la rădăcini la părțile supraterane prin vasele lemnului, iar substanțele organice - prin tuburi de sită bast din frunze în alte părți ale plantei.
Pe lângă țesutul conducător, vena conține tesatura mecanica: fibre care conferă plăcii de tablă rezistență și elasticitate.
2. Care este rolul sistemului circulator?
Sângele transportă nutrienți și oxigen în tot organismul și elimină dioxidul de carbon și alte deșeuri. Astfel, sângele îndeplinește funcția respiratorie. Globulele albe îndeplinesc o funcție de protecție: distrug agenții patogeni care intră în organism.
3. În ce constă sângele?
Sângele este format dintr-un lichid incolor - plasmă și celule sanguine. Există celule roșii și albe din sânge. Celulele roșii din sânge conferă sângelui culoarea roșie deoarece conțin o substanță specială - pigmentul hemoglobina.
4. Oferta circuite simple sistemele circulatorii închise și deschise. Subliniază inima, vasele de sânge și cavitatea corpului.
Schema unui sistem circulator deschis
5. Oferă un experiment care dovedește mișcarea substanțelor în tot corpul.
Să demonstrăm că substanțele se mișcă în tot corpul folosind exemplul unei plante. Să punem un lăstar tânăr de copac în apă colorată cu cerneală roșie. După 2-4 zile, scoateți lăstarul din apă, spălați cerneala de pe el și tăiați o bucată din partea inferioară. Să luăm mai întâi în considerare o secțiune transversală a lăstarii. Tăierea arată că lemnul a devenit roșu.
Apoi tăiem de-a lungul restului lăstarii. Dungi roșii au apărut în zonele vaselor pătate care fac parte din lemn.
6. Grădinarii înmulțesc unele plante folosind ramuri tăiate. Ele plantează ramurile în pământ și le acoperă cu un borcan până când sunt complet înrădăcinate. Explicați semnificația borcanului.
Sub cutie se formează umiditate constantă ridicată din cauza evaporării. Prin urmare, planta se evaporă mai puțină umiditate și nu se ofilește.
7. De ce florile tăiate se estompează mai devreme sau mai târziu? Cum poți preveni declinul lor rapid? Realizați o diagramă a transportului de substanțe în florile tăiate.
Florile tăiate nu sunt o plantă cu drepturi depline, deoarece li s-a îndepărtat sistemul de cai, care a asigurat absorbția adecvată (așa cum este intenționată de natură) a apei și a mineralelor, precum și a unei părți din frunze, care a asigurat fotosinteza.
Floarea se ofilește în principal pentru că nu există suficientă umiditate în planta tăiată sau floare din cauza evaporării crescute. Aceasta începe din momentul tăierii și mai ales când floarea și frunzele au stat mult timp fără apă și au o suprafață mare de evaporare (liliac tăiat, hortensie tăiată). Multe flori tăiate de seră le este greu să tolereze diferența dintre temperatura și umiditatea locului în care au fost cultivate și uscăciunea și căldura camerelor de zi.
Dar o floare se poate estompa sau îmbătrâni, acest proces este natural și ireversibil.
Pentru a evita estomparea și a prelungi durata de viață a florilor, un buchet de flori ar trebui să fie într-un pachet special care să servească pentru a proteja împotriva strivirii, pătrunderii razele de soare, căldura mâinilor. Pe stradă, este indicat să transportați buchetul cu florile în jos (umiditatea va curge întotdeauna direct către muguri în timp ce florile sunt transferate).
Unul dintre principalele motive pentru ofilirea florilor într-o vază este scăderea conținutului de zahăr din țesuturi și deshidratarea plantei. Acest lucru se întâmplă cel mai adesea din cauza blocării vaselor de sânge de către bule de aer. Pentru a evita acest lucru, capătul tulpinii este scufundat în apă și se face o tăietură oblică cu un cuțit ascuțit sau foarfece de tăiat. După aceasta, floarea nu mai este scoasă din apă. Dacă apare o astfel de nevoie, operația se repetă din nou.
Înainte de a pune florile tăiate în apă, îndepărtați toate frunzele inferioare, iar trandafirii au și spini. Acest lucru va reduce evaporarea umidității și va preveni dezvoltarea rapidă a bacteriilor în apă.
![](https://i2.wp.com/resheba.com/attachments/images/tasks/000/005/338/0000/5acf34a24416a.jpg)
8. Care este rolul firelor de păr din rădăcină? Ce este presiunea rădăcinii?
Apa intră în plantă prin firele de păr din rădăcină. Acoperite cu mucus, în contact strâns cu solul, absorb apa cu minerale dizolvate în acesta.
Presiunea rădăcinii este forța care provoacă mișcarea unidirecțională a apei de la rădăcini la lăstari.
9. Care este semnificația evaporării apei din frunze?
Odată ajunsă în frunze, apa se evaporă de la suprafața celulelor și iese în atmosferă sub formă de abur prin stomate. Acest proces asigură un flux continuu ascendent de apă prin plantă: după ce a renunțat la apă, celulele pulpei frunzei, ca o pompă, încep să o absoarbă intens din vasele care le înconjoară, unde apa pătrunde prin tulpină de la rădăcină.
10. În primăvară, grădinarul a descoperit doi copaci deteriorați. Într-unul, șoarecii au deteriorat parțial scoarța; în altul, iepurii au roade un inel de trunchi. Ce copac poate muri?
Un copac al cărui trunchi a fost roade de iepuri poate muri. Ca urmare, stratul interior de scoarță, numit liben, va fi distrus. Soluțiile de substanțe organice se deplasează prin el. Fără afluxul lor, celulele de sub deteriorare vor muri.
Cambiumul se află între scoarță și lemn. Primăvara și vara, cambiul se împarte viguros, rezultând noi celule floem care sunt depuse spre scoarță și noi celule de lemn spre lemn. Prin urmare, viața copacului va depinde de dacă cambiul este deteriorat.
Tine minte
- Din ce substanțe constau celulele?
- Cum pătrund substanțele în celule?
La animalele unicelulare, de exemplu, în ameba obișnuită și în ciliatii papuci, transferul de substanțe este facilitat de mișcarea constantă a citoplasmei.
Celulele animalelor pluricelulare primesc toate substanțele necesare vieții din lichidul tisular care le spală. La viermi, insecte și alte animale nevertebrate, acest fluid circulă în tot corpul și se numește hemolimfa. Cel mai avansat sistem de transport al substanțelor este sistemul circulator. Multe animale o au.
La vertebrate, sângele este separat de lichidul tisular. Ea merge mai departe vase de sângeși servește ca intermediar între fluidul tisular și mediul extern. Sângele aduce în mod continuu oxigen și nutrienți fiecărei celule vii și duce la îndepărtarea dioxidului de carbon, excesul de apă și produsele metabolice inutile formate în celule.
Sângele vertebratelor, inclusiv al omului, este format din plasmă lichidă din sânge și din elementele formate conținute în aceasta: globule roșii, trombocite și leucocite (Fig. 59). Celulele roșii din sânge sunt implicate în procesul de respirație; hemoglobina proteică care conține fier le conferă culoarea roșie. Este implicat în transportul oxigenului. Leucocitele îndeplinesc funcții de protecție în corpul animalelor și al oamenilor, distrugând bacteriile și virușii care au pătruns în organism.
Orez. 59. Plasma și elementele formate din sânge
La animale, hemolimfa și sângele sunt principalii purtători nutriențiși oxigen, precum și un mijloc de eliminare a produselor metabolice din organism. Mișcarea hemolimfei și a sângelui prin vase este asigurată de un organ special - inima. Funcționează ca o pompă.
U râma Funcțiile inimii sunt îndeplinite de mai multe vase inelare groase situate în partea din față a corpului. La insecte, vasul dorsal este împărțit în camere. Comunică cu cavitatea corpului prin deschideri cu valve care permit sângelui să curgă într-o singură direcție (înainte) și se închid atunci când sângele curge înapoi.
Peștii au o inimă formată din două camere musculare. Se contractă pe rând și duc cu forță sângele la branhii.
Păsările și animalele au o inimă mai complexă, constând din patru camere - două atrii și două ventricule (Fig. 60).